• Laboratoria przyszłości

•  to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Założeniem programu jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

• Akcja - integracja

• Wzmacnianie więzi społecznych to temat realizowany ostatnio na godzinie wychowawczej w klasie 8. Podczas lekcji uczniowie dyskutowali o sposobie spędzania czasu wolnego, relacjach z rówieśnikami, rodziną oraz relacjach w szkole. Podczas zajęć przygotowali samodzielnie pod okiem wychowawcy gofry, które umiliły spędzony razem czas. Przygotowanie posiłku było możliwe dzięki zakupowi przez szkołę urządzeń w ramach „Laboratoriów Przyszłości”.

autor: p. Martyna Szostek

• Na lekcji techniki

• 12.09.2022r na lekcji techniki w ramach realizacji tematu: „Na osiedlu” uczniowie kl.6 wykonali makietę osiedla.

Do wykonania poszczególnych elementów makiety wykorzystali narzędzia i materiały zakupione w ramach programu „Laboratoria przyszłości”, były to wypalarki, pistolety na klej gorący, klej, przedłużacze.

źródło: p. Małgorzata Piekarska

• Na lekcji plastyki

• 15.09.2022r na lekcji plastyki w ramach realizacji tematu : „ABC sztuki” uczniowie kl. 4 i 5 wykonali pracę plastyczną techniką kolażu „Wakacyjne wspomnienia”.

Do wykonania pracy wykorzystali narzędzia i materiały zakupione w ramach programu „Laboratoria przyszłości”, były to pistolety na klej gorący, klej, przedłużacze.

źródło: p. Małgorzata Piekarska

• Z wizytą w Torusie

• W czwartek 29 września wszyscy uczniowie naszej szkoły odwiedzili Park Nauki Torus w Ciechanowie.

Zarówno młodsi jak i starsi uczniowie mogli zwiedzić wystawę z interaktywnymi eksponatami oraz uczestniczyli w warsztatach "Życie pod mikroskopem".

Niezwykle ciekawa ekspozycja składa się z około 30 interaktywnych eksponatów, które przybliżają odwiedzającym zagadnienia z zakresu matematyki, fizyki, techniki, iluzji oraz architektury. Uczniowie z ciekawością i zaangażowaniem korzystali z atrakcji wystawy edukacyjnej: budowali mosty, tworzyli muzykę i iluzję, przemieszczali się na "latającym dywanie" a nawet przewodzili prąd. Podczas zajęć warsztatowych dzieci mogły obserwować organizmy niewidoczne gołym okiem np. życie w kropli wody, samodzielnie przygotowywać preparaty i zapoznać się z budową mikroskopu.

Wyjazd udało nam się udokumentować z wykorzystaniem gimbala (specjalistycznego stabilizatora do smartfona) zakupionego przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

• Dzień Ziemniaka w klasach młodszych

• W październiku uczniowie kl. I i II w ramach „Klasowego dnia ziemniaka” pod nadzorem wychowawców przygotowali placki ziemniaczane.

Do przygotowania ciasta ziemniaczanego i smażenia placków wykorzystali mikser, kuchenkę i przedłużacze zakupione z programu „Laboratoria przyszłości”.

• Żywe obrazy

• W listopadzie pierwsza grupa uczniów kl. 6, podczas realizacji tematu „Światłocień”, wykorzystała lampę zakupioną z programu „Laboratoria przyszłości” do odpowiedniego oświetlenia postaci - „Żywy obraz’.

#laboratoriaprzyszłości

• Na lekcji o włóknach

• Uczniowie kl. 5 w październiku i listopadzie podczas realizacji tematów dotyczących włókiennictwa  korzystali z plansz zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

• Mali kucharze

• 9 grudnia w ramach projektu Laboratoria Przyszłości nasi mali przedszkolni kucharze pod okiem swoich Pań wykorzystali sprzęt tj gofrownicę i mikser, aby przygotować pyszne gofry.

• Robotyka w klasach I i II

• Warsztaty z robotyki LEGO Education to jedna z nowoczesnych form spędzania czasu, dzięki której dzieci bawią się i jednocześnie zdobywają wiedzę i umiejętności w różnych dziedzinach naukowych.

Klasy I i II dzięki programowi "Laboratoria przyszłości" uczyły się zasad funkcjonowania urządzeń poprzez pracę na podstawie instrukcji, a także samodzielnie projektując i budując. Dzięki zajęciom pobudzają wyobraźnię i kreatywność. Praca w grupie na zajęciach rozwija osobowość dzieci, pogłębia ich zdolności komunikacyjne i uczy osiągania kompromisów.

tekst: p. K Kwiatek

(W zajęciach wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" - gimbal i zestawy klocków LEGO Education)

#laboratoriaprzyszłości

• Robotyka i programowanie

• Dzieci z klasy I i II systematycznie biorą udział w zajęciach z robotyki i programowania z wykorzystaniem klocków LEGO Education, które nasza szkoła zakupiła w ramach programu Laboratoria Przyszłości. #laboratoriaprzyszłości
    • Druk 3D

• Nasza szkolna drukarka 3D w pracowni informatycznej zaskakuje swoimi możliwościami. Na zdjęciu produkt finalny, na filmie proces tworzenia.