• Rys historyczny szkoły - źródło: "Echo szkoły" nr 1 gazetki Szkoły Podstawowej w Łomi, wrzesień-listopad 2004.

• {#1084}

Pierwsze kroki

Po I wojnie światowej dzieci z Łomi uczęszczały do szkoły w Turzy Małej. W latach 30-tych zmieniono obwód i dzieci chodziły do szkoły w Wojnówce.

W Łomi po raz pierwszy szkołę utworzono w 1936 roku. Była to szkoła jednoklasowa i mieściła się w wynajętej izbie u Państwa Góralskich. Od 1939 roku istniała już szkoła czteroklasowa, ale jeszcze bez własnego budyku. Uczył w niej jeden nauczyciel, p. Janina Purzycka.

Okres powojenny 1945-1958

Od 1945 roku w Łomi uczył p. Stanisław Kozłowski. Dzieci tworzyły małe grupki, zwane oddziałami. Każda z nich miała tylko jeden elementarz, nie było ławek, ani tablicy. W latach 1945-47 zajęcia prowadziła p. Jadwiga Tomaszewska, a w latach 1948-49 p. Stanisława Szczepańska. Z czasem zwiększyła się liczba oddziałów i nauczycieli. Z konieczności nauczanie prowadzono w wielu domach, np. u pp. Gralewskich, Kuców, Szewczykowskich.

Dopiero w 1954 roku powstała myśl o budowie szkoły. Inicjatorem tego pomysłu, a także organizatorem budowy była ówczesna pani dyrektor Wanda Biegańska. Dzięki jej zaangażowaniu oraz ofiarnej pracy społeczności Łomi cztery lata później nastąpiło otwarcie obecnej szkoły. Początkowo w tym samym budynku, do 1 stycznia 1960 roku, mieściła się Gminna Rada Narodowa.

Do dnia dzisiejszego

Pierwotnie nasza szkoła była szkołą siedmioklasową, uczyło się w niej około 130 uczniów. Od 1967 roku dzieci łomskie mogły ukończyć we własnej miejscowości klasę VIII.

Reforma oświaty w 1999 roku przekształciła szkoły podstawowe z ośmioklasowych w sześcioklasowe, więc uczniowie starszych klas musieli kontynuować naukę w gimnazjach w Mławie lub Lipowcu Kościelnym.

Od roku szkolnego 2017/18 do naszej szkoły powrócili siódmo- i ósmoklasiści.

Dyrektorzy

Wanda Biegańska 1952 - 1966

Stanisław Majewski 1966 - 1984

Marian Adamowski 1984 - 2008

Dorota Ewa Czech 2008 - do chwili obecnej.

• 07.06.2022 - Podsumowanie projektu ŁOMIA NASZA MAŁA OJCZYZNA

Łomia nasza mała ojczyzna - projekt edukacyjny

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją historii naszej szkoły.

Uczniowie klasy VII przygotowali to opracowanie pod kierunkiem Pani Małgorzaty Piekarskiej w ramach projektu "Łomia nasza mała ojczyzna" na lekcjach plastyki w roku szkolnym 2021/22

Historia_szkoly_w_Lomi_-_kl_VII.pptx