Egzamin Ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 13–15 maja
- 13 maja odbędzie egzamin z języka polskiego,
- 14 maja – z matematyki,
- 15 maja – z języka obcego nowożytnego.
- Ósmoklasiści, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie podejdą do egzaminów w maju, będą mogli przystąpić do nich w terminie dodatkowym odpowiednio: 10, 11, 12 czerwca.
Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty, w tym termin przekazania wyników szkołom został ustalony na 4 lipca 2025 r.
Ucząc się do egzaminu warto:
- Dokładnie zapoznać się z wymaganiami dla poszczególnych przedmiotów,
- zaplanować naukę w kalendarzu,
- powtórzyć lektury obowiązkowe,
- przypomnieć sobie, jak pisać rozprawkę i opowiadanie,
- opanować słownictwo i czasy gramatyczne z języka obcego,
- sprawdzić, jakie są matematyczne pewniaki na egzaminie ósmoklasisty z matematyki,
- regularnie wypełniać arkusze egzaminacyjne.
Przedmioty na teście ósmoklasisty
Egzamin ósmoklasisty odbędzie się z trzech przedmiotów:
- języka polskiego,
- matematyki,
- wybranego języka obcego nowożytnego do wyboru (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego; uczeń musi uczyć się wybranego języka w szkole)
Ograniczone wymagania na egzaminie ósmoklasisty
Z listy lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty wykreślono „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza. Z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną. Na egzaminie z matematyki nie będzie zadań związanych z dowodami geometrycznymi, a wymagania dotyczące działań na pierwiastkach i zadań ze stereometrii (brył) będą niższe niż zazwyczaj, co oznacza łatwiejsze zadania z tego zakresu.
Lista zmian wprowadzonych w egzaminie ósmoklasisty:
- czas na rozwiązanie zadań pozostanie taki jak dotychczas: polski – 150 minut, matematyka – 125 minut, język obcy – 110 minut.
- na egzaminie z języka polskiego uczeń dostanie dwa tematy do wyboru i na jeden z nich będzie musiał napisać opowiadanie lub rozprawkę. W swojej pracy może odnieść się do dowolnie wybranej lektury obowiązkowej, która spełni warunki tematu.
- na egzaminie z języka obcego nowożytnego oczekiwanym średnim poziomem biegłości językowej będzie poziom A2 w skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
Co uczeń może zabrać ze sobą na egzamin?
Na egzamin uczeń może przynieść wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a na egzamin z matematyki – dodatkowo linijkę. Podczas egzaminu nie można korzystać z kalkulatora, słowników ani żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.
Egzamin ósmoklasisty – język polskiNa teście z języka polskiego obowiązują wymagania egzaminacyjne z grudnia 2020 r., zawierające ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty. Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów:
- część 1, czytanie ze zrozumieniem – argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt
- część 2, wypracowanie – 20 punktów.
Egzamin ósmoklasisty – matematyka
Obowiązują wymagania egzaminacyjne z grudnia 2020 r., zawierające ograniczony zakres wymagań podstawy programowej. Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów:
- zadania zamknięte – 15 punktów
- zadania otwarte (będą 4 takie zadania) – 10 punktów.
Egzamin ósmoklasisty – język obcy nowożytny
Obowiązują wymagania egzaminacyjne z grudnia 2020 r., zawierające ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych. Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów:
- zadania zamknięte – 34 punkty
- zadania otwarte – 21 punktów.